Jak dobrać łańcuszek do wisiorka?

Jak dobrać łańcuszek do wisiorka?

Duet łańcuszek/zawieszka to sprawdzone i zawsze modne połączenie. Jednak należy wiedzieć, jak dobrać je ze sobą, aby tworzyły harmonijną całość. Jest kilka podstawowych zasad, których warto przestrzegać.

Grubość łańcuszka, a wielkość wisiorka

Jedną z rzeczy jaką należy wziąć pod uwagę, przy doborze łańcuszka do wisiorka jest jego waga. To znaczy, że ciężar łańcuszka powinien być mniej więcej taki sam, jak ciężar wisiorka. Jeśli łańcuszek jest zbyt gruby, to będzie za bardzo rzucał się w oczy i przyćmi zawieszkę, a tak być nie powinno. Natomiast jeśli łańcuszek będzie zbyt delikatny, to może łatwo się zerwać, lub przetrzeć w miejscu przytrzymywania wisiorka.

Dobór kolorów

W odpowiednim dopasowaniu łańcuszka do wisiorka ważną kwestę odgrywa też rodzaj metalu z jakiego są wykonane. Chociaż połączenie srebra ze srebrem, czy złota ze złotem to sprawdzone rozwiązania, można się pokusić też o mniej oczywiste zestawienia.

Połączenie srebra ze złotem również jest dopuszczalne, trzeba to tylko zrobić z zachowaniem pewnych zasad. Otóż warto sięgnąć po to mniej typowe połączenie, gdy wisiorek ma kolor dwóch metali. Do zawieszki, w której dominuje srebro dobiera się srebrny łańcuszek. Odwrotnie robi się, jeśli na wisiorku przeważa złoto. W przypadku dwukolorowej zawieszki odradza się dobierania do niej dwukolorowych łańcuszków. W tym przypadku mniej, znaczy więcej.

Przy doborze łańcuszka i wisiorka warto też pamiętać, że srebrna biżuteria, jeśli jest rodowana jest ciemniejsza od typowego srebra. Różnica w odcieniach jest też widoczna w przypadku złotych i pozłacanych elementów.

Odpowiednia długość łańcuszka

Jeśli chodzi o długość łańcuszka dobieranego do zawieszki, to parametry te są inne w przypadku dzieci, kobiet i mężczyzn. Za standardową długość łańcuszka uznaje się 40-55cm dla kobiet i dzieci oraz 50-60 cm dla mężczyzn. Długość łańcuszka powinna być też dostosowana do stylizacji. Na przykład chcąc podkreślić głęboki dekolt sukienki można odejść od standardu wybierając łańcuszek o długości 70 cm.

Jak dobrać łańcuszek do wisiorka - typ łańcuszka

Łańcuszki, które pasują do niemalże każdej zawieszki to te typu linka, ankier czy kostka. Sprawdzą się w przypadku minimalistycznych, jak i bogato zdobionych fantazyjnych wisiorków.

Natomiast łańcuszki typu pancerka, czy też wielokolorowe najlepiej będą prezentować się bez wisiorka. Już same w sobie są wystarczającą ozdobą.

Skoro już wiecie, czym kierować się przy doborze tych dwóch elementów do siebie to zapraszamy na zakupy w naszym sklepie. Szeroka oferta łańcuszków i wisiorków czeka na Wasz wybór!

Może zainteresują Cię inne wpisy z tej kategorii?

Polecamy!