Zmysł powonienia - czyli jak ważną rolę odgrywają zapachy w naszym życiu

Zmysł powonienia - czyli jak ważną rolę odgrywają zapachy w naszym życiu

Zdolność rozpoznawania zapachów umożliwia nam jeden z naszych podstawowych zmysłów, jest nim węch. Dzięki niemu możemy cieszyć się mnogością otaczających nas bodźców zapachowych. Jednak mało kto wie, że zmysł powonienia jest najbardziej czułym, ze zmysłów człowieka.

Zdolność rozpoznawania zapachów umożliwia nam jeden z naszych podstawowych zmysłów, jest nim węch. Dzięki niemu możemy cieszyć się mnogością otaczających nas bodźców zapachowych. Jednak mało kto wie, że zmysł ten jest najbardziej czułym, ze zmysłów człowieka.

Ludzkie receptory rozpoznają zapachy, które kwalifikujemy, jako przyjemne i takie, których czasami wolelibyśmy nie czuć. Tak czy inaczej każde z nich warto rozpoznawać. Pomyślcie tylko ile dobrego może wyniknąć jeśli w porę wyczujemy woń spalenizny docierającą z kuchni. Można nie tylko uratować obiad, ale zapobiec powstaniu pożaru.

Zapachy to sentymentalna podróż

Otaczające nas zapachy często także wiążą się z naszymi wspomnieniami. Lubimy do nich wracać, by przywołać w głowie pewien moment w życiu, czy jakąś emocję. Przykładowo zapach babki przypomina o babci, która co niedzielę ją piekła. Zapach róż, o tym dniu, kiedy ktoś powiedział, że nas kocha. Natomiast zapach morskiej bryzy kojarzy się z ostatnimi wakacjami nad tropikalnym morzem.

Emocji i wspomnień zarówno tych negatywnych, jak i pozytywnych związanych z zapachami można przytaczać nieskończenie wiele. Jeśli się nad tym zastanowić to śmiało można powiedzieć, że życie każdego człowieka składa się z historii zapachów. Towarzyszą nam przecież codziennie, praktycznie na każdym kroku. Choć wiele z nich dociera do mózgu podświadomie.

Skoro zapachy tak bardzo wpływają na nasze emocje, czemu nie sięgnąć po nie w świadomy sposób. Pozytywne aspekty aromaterapii są przecież znane nie od dziś. Przyjemne zapachy poprawiają samopoczucie, mogą dodać energii. Natomiast złe zapachy męczą i irytują, doprowadzając do gorszego samopoczucia. Warto więc celowo wybrać dla siebie zapachy, którymi będziemy się otaczać np. rozpylając je we wnętrzach, w których przebywamy. W ten sposób można korzystnie wpłynąć na nasz organizm.

Chcąc pozytywnie zadziałać zapachem warto korzystać między innymi ze świec, kulek, zawieszek i kominków zapachowych, a także kadzideł. W naszym sklepie znajdziecie szeroki wybór produktów, które świetnie się do tego nadają. Uprzyjemnij więc swoją codzienność pięknym zapachem. Zapraszamy do poznania naszej oferty! Poniżej kilka bardzo popularnych zapachów, które często trafiają do naszych klientek. A jaki jest twój ulubiony zapach? Odkryj go wśród świec zapachowych w MayaBoo!

Może zainteresują Cię inne wpisy z tej kategorii?

Polecamy!