Kiedy i jak przekłuwać uszy?

Kiedy i jak przekłuwać uszy?

Moda na noszenie kolczyków sięga czasów starożytności. Jednak wtedy na srebrne, czy złote ozdoby w uszach mogli sobie pozwolić tylko majętni ludzie. Na szczęście to już za nami i teraz kolczyki są w zasięgu każdego człowieka, który zapragnie się nimi przyozdobić.

Szeroki wybór biżuterii, w przystępnych cenach, sprawia, że większość kobiet ma w swoich domach kolekcje kolczyków pasujących do różnego typu stylizacji i na każdą okazję.

No tak, ale żeby móc je założyć konieczne jest przekłucie uszu. Zatem warto wiedzieć, kiedy i jak można to zrobić.

Kiedy najlepiej przekłuć uszy?

Z zabiegiem przekuwania nie należy się spieszyć. W przypadku dzieci najlepiej wykonać go dopiero, wtedy gdy będą one na tyle duże, by samodzielnie zadbać o uszy i wsadzone w nie kolczyki. Ważne jest, by na samym wstępie w ogóle zapytać dziecko, czy chce mieć kolczyki. Przecież nie zawsze tak musi być. Jeśli dziecko ich nie chce, to nie ma co go zmuszać. Może kiedyś samo podejmie decyzję, by przekłuć uszy.

Natomiast jeśli zdecydujemy się na przekłucie ucha malutkiemu dziecku, to trzeba wiedzieć, że nie jest ono świadome tego co właściwie się dzieje i po prostu w trakcie zabiegu może się przestraszyć. Najczęstszą reakcją na strach jest drgnięcie i poruszenie się, więc łatwo sobie wyobrazić, że taki zabieg może być dla malucha niebezpieczny. Płatek ucha może ulec uszkodzeniu lub nawet rozerwaniu. Nie wiadomo też, jak skóra dziecka zareaguje na założone kolczyki. Dodatkowo do świeżego przekłucia może wdać się zakażenie np. na skutek ulanego mleka, czy wymiotów, a malec przecież nie powie nam co mu dolega. Dziecko może również próbować się bawić kolczykami i ciągnąc po prostu je wyrwać.

Po przekłuciu uszu trzeba też pamiętać, by stosować się ściśle do zaleceń, tzn. dbać o higienę i nie dotykać miejsca przekłucia nieumytymi rękoma. Dwa razy dziennie powinniśmy delikatnie przemywać miejsce wokół przekłucia wodą utlenioną, solą fizjologiczną lub specjalnym płynem do dezynfekcji ran. Przez co najmniej dwa tygodnie zaleca się również unikać takich miejsc, jak basen, sauna i solarium. Podczas używania np. szamponu warto zachować ostrożność i zadbać, aby produkt zbyt długo nie zostawał na naszych uszach. Przez jakiś czas, mniej więcej od 4 do 6 tygodni, kolczyki w uszach należy delikatnie obracać. Biżuteria, którą zakładamy zaraz po przekłuciu ucha, powinna być wykonana z nieuczulającego materiału, np. stali chirurgicznej, tytanu lub srebra. Ważne też, by kolczyki nie były zbyt duże, aby za mocno nie obciążały ucha.

Jak przekłuwać uszy?

Decydując się na przekłucie uszu najlepiej powierzyć to specjaliście. Warto wybrać się do dobrego piercera lub kosmetyczki, którzy dysponują czystym i sterylnym gabinetem oraz jednorazowymi narzędziami.

Najbezpieczniej uszy przekłuwa się za pomocą igły. Specjalnymi szczypcami trzyma się ucho, by kanał przekłucia był poprowadzony prosto, a następnie zdezynfekowane miejsce przekłuwa jednorazową, ostro zakończoną igłą z wenflonem lub specjalną rurką. Następnie wyciąga się igłę, a w pozostawioną rurkę wkłada kolczyk, jednocześnie wyciągając rurkę. Trzeba być przygotowanym na to, że podczas zabiegu może pojawić się niewielka ilość krwi i wystąpić lekki ból.

Kolejny sposób na przekłucie uszu, to zastosowanie pistoletu. Choć ta metoda jest mniej bolesna i szybsza, użycie jej wiąże się z większym ryzykiem. Używając pistoletu w płatek ucha wstrzela się jednorazowe, antyalergiczne kolczyk.

Warto jednak wiedzieć, że pistolet kosmetyczny nie jest narzędziem sterylnym ze względu na stałe elementy swojej obudowy. Przy użyciu pistoletu kolczyk jest z dużą prędkością wciskany w skórę. Takie przebicie polega na zmiażdżeniu i rozerwaniu tkanki przez kolczyk, w efekcie czego gojenie rany może być dłuższe i dużo trudniejsze. Zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji, a co za tym idzie wrastania kolczyka. Po zabiegu ucho często puchnie i długo jest zaczerwienione.

No cóż przekłuwanie uszu wcale nie jest tak banalne, jak wielu osobom się wydaje. Tak, jak w przypadku wielu innych zabiegów i tu mogą wystąpić przeciwwskazania do jego wykonania. Między innymi takie, jak: zmiany chorobowe na uszach, cukrzyca, zapalenie wątroby, epilepsja, choroby serca i zaburzenia krzepliwości krwi. Przekuwanie nie jest też zalecane dla osób uczulonym na metale.

Skoro kwestia jak przekłuwać uszy jest już jasna, czas wybrać dla siebie lub bliskiej osoby piękne kolczyki. W sklepie Maya Boo takich nie brakuje! Popatrzcie sami i zapoznajcie się z naszą bogatą ofertą kolczyków odpowiednich dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Może zainteresują Cię inne wpisy z tej kategorii?

Polecamy!