Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do
Nowość
Promocja
Producenci
W promocji
Kubek Fantasy Ride
Kubek Fantasy Ride
55,00 zł 48,00 zł
szt.
Kominek Holiday Party
Kominek Holiday Party
79,00 zł 65,00 zł
szt.
Organizer podróżny
Organizer podróżny
35,00 zł 32,00 zł
szt.
Organizer podróżny
Organizer podróżny
29,00 zł 26,00 zł
szt.
Torba termiczna Lunch Box
Torba termiczna Lunch Box
29,00 zł 23,00 zł
szt.
Zapisz się na nasz newsletter:
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Łapacze snów - to nie tylko dekoracja

Obręcz w kształcie regularnego okręgu lub kropli łzy, wewnątrz której rozpostarta jest siatka przypominająca pajęczą sieć. W ostatnich latach ta dekoracja stała się ozdobą naszych wnętrz, a modę na nią zawdzięczamy w dużej mierze stylowi boho. O czym mowa? O łapaczach snów. 

Bez wątpienia łapacze snów odznaczają się dużymi walorami dekoracyjnymi. Możliwości przystrajania nimi wnętrz są wręcz nieskończone i nie brakuje ich zwolenników. Dostępne w sprzedaży wzory potrafią wręcz przyprawić o zawrót głowy. Chciałoby się kupić je wszystkie. 

Jednak mimo dużej popularności łapaczy snów można odnieść wrażenie, że niewiele osób tak naprawdę wie, czym w istocie są i jaka wiąże się z nimi legenda i tradycja. 

Łapacze snów, zwane też siecią snów wywodzą się od kanadyjskich i północnoamerykańskich plemionom. Siuksówie i Odżibwejowie wieszali je nad miejscami przeznaczonymi do snu. Służyły do tego, by wychwytywać złe sny i myśli, po to by nie dręczyły śpiącej osoby. W ten sposób złapane złe sny, były niszczone o poranku przez światło dnia. Natomiast dobre sny przechodziły przez oczka w sieci trafiały do śpiącej osoby. Według Indian łapacze pomagają też zapamiętywać sny. Co jest dla nich niezwykle ważne, bo w ich kulturze sny postrzegane są,  jako źródło wielu cennych informacji, które są wskazówkami w ich życiu. Wierzą w to, że dzięki snom kontaktują się z przodkami i światem niedostrzegalnym przez ludzkie zmysły.

Jak narodziła się tradycja sporządzania i wieszania łapaczy snów?

Jedna z indiańskich legend opowiada o kobiecie z plemienia Siuksów, której dziecko miało problem z sennymi koszmarami. Kobieta udała się po pomoc do starej przędzarki, która poradziła jej wykonać sieć z gałązek wierzby wiecznego kręgu i włókien bawełny. Tak narodziła się tradycja sporządzania i wieszania łapaczy snów, którym z czasem zaczęto przypisywać jeszcze większe znaczenie.  Wierząc w to, że łapacze chronią domowników i dom przed wszystkimi złymi mocami. Stały się symbolem więzi rodzinnych i wspólnoty.

Źródła podają też inną legendę według, której tradycja wieszania łapaczy snów pochodzi od młodego Indianina. W czasie obrzędu poszukiwania wizji, mężczyzna chciał się dowiedzieć, jaką kroczyć drogą w życiu. Wtedy to, pająk przekazał mu tajemnicę dotyczącą sieci. Zgodnie tą legendą krąg symbolizuje życie. Sieć łączy sny i modlitwy, które trafiają do niebios i stwórcy.

Jak wykonany był tradycyjny łapacz?

Tradycyjny łapacz snów wykonywany był z naturalnych surowców, z miękkiego drewna np. wierzbowego. Sieć robiono ze zwierzęcych  ścięgien, włosia, czy włókien roślinnych. Rodzajowi stosowanych ozdób przypisywano też szczególne znaczenie:

  • Koraliki  - pomagały w spełnianiu się snów. 
  • Pazury - zapewniały ochronę.
  • Pióra orła - dodawały odwagi.
  • Pióra sowy - dodawały mądrości. 
  • Fragment futra - zapewniał wygodę i ciepło. 
  • Róg jelenia - zwiększał powodzenie w trakcie polowań
  • Drewno modrzewia - dawało zdrowie. 

Obecnie łapacze wykonuje się głównie z przędzy, włóczki i żyłek wędkarskich. Dekoruje się koralikami, muszelkami, piórkami i kawałkami tasiemek. Stają się też motywem wykorzystywanym przy tworzeniu biżuterii. Kolczyki, zawieszki w kształcie łapaczy snów to dziś norma. Goszczą na nadrukach koszulek i kompletach pościeli. Wzór łapacza snów jest komercyjnie wykorzystywany.

Choć dla większości osób łapacze snów mają znaczenie wyłącznie dekoracyjne, to należy pamiętać, że to tylko jedna z ich funkcji. W przypadku osób wierzących w ich sprawczą moc, mają wymiar duchowy i magiczny. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl