Aromaterapia

Czym jest aromaterapia? Aromaterapia to gałąź medycyny naturalnej, która wykorzystuje olejki eteryczne do korzystnego wpływania na nasze zdrowie oraz nastrój. Termin aromaterapia jako pierwszy użył chemik Rene-Maurice Gattefossé. Francuz zajmował się badaniem olejków eterycznych, a efekty swojej pracy opublikował w książce, którą zatytułował Aromaterapia. Uważa się go za jednego z twórców współczesnej aromaterapii.

Jednak aromaterapia towarzyszyła człowiekowi już od dawna. Zdecydowanie wcześniej niż żył Gattefossé. Ludzie dość wcześnie odkryli, że olejki eteryczne pozyskiwane z niektórych roślin potrafią korzystnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie.

Najwcześniejsze wzmianki o stosowaniu olejków eterycznych pochodzą sprzed około 3000 lat p.n.e.. Sumeryjczycy wykorzystywali na przykład tymianek i mirt, a Egipcjanie używali substancji aromatycznych do wytwarzania perfum, lekarstw, czy balsamowania zwłok.

Jak działa aromaterapia?

Aromaterapia wykorzystuje jeden z naszych najważniejszych zmysłów – węch. Zmysł powonienia jest zarazem najsilniejszym z naszych zmysłów. Dzięki temu zapach olejku eterycznego przenika do mózgu szybko.

Wraz z postępem nauki i coraz większą liczbą badań, dziś wiemy już, że olejki eteryczne oraz wyciągi z różnych roślin zawierają między innymi estry, aldehydy, alkohole, fenole i tlenki, które mają określony wpływ na nasz organizm. Substancje zawarte w olejkach eterycznych wpływają na nasz układ limbiczny, który odpowiada m.in. za takie emocje jak strach czy uczucie przyjemności.

Aromaterapia jest dziś bardzo łatwo dostępnym, a przede wszystkim naturalnym sposobem na poprawę zdrowia i nastroju. W jaki sposób możesz wykorzystać moc drzemiącą w olejkach eterycznych? Możliwości jest sporo. Możesz zrobić kąpiel w olejkach, skorzystać z masażu, zrobić inhalację, skropić nadgarstek, wacik lub poduszkę kilkoma kroplami czystego olejku. Możesz też sprawić, aby pomieszczenia, w których przebywasz, pachniały olejkami. W jaki sposób?

Świece sojowe do aromaterapii

Najprostszym sposobem na otoczenie się zapachem olejków eterycznych jest rozpalenie naturalnej świecy sojowej, która zawiera w sobie także olejki eteryczne.

Świece sojowe w słoiczku to całkowicie naturalne świeczki zawierające wyłącznie olejek sojowy oraz naturalne olejki eteryczne. W tych świeczkach nie znajdziemy syntetycznego wosku i parafiny.

Nasze świeczki znajdują się w szklanym słoiczku (szkło pochodzi z odzysku), są ładnie zapakowane i mają specjalne przykrycie zabezpieczające przed kurzem. Świeczki sprzedawane są w opakowaniu ozdobnym, co sprawia że mogą stanowić także ciekawy pomysł na prezent na dowolną okazję.

Słoiki napełnia się ręcznie, a ich pojemności wynosi 200g. Czas do pełnego wypalenia się świeczki to 40 godzin. Zobacz jak wiele różnych zapachów możesz znaleźć w naszej ofercie.

Aromaterapia – na co stosować?

Aromaterapia może być skutecznym sposobem na wiele dolegliwości oraz uzupełnieniem konwencjonalnej medycyny. Naturalnie jeśli na stałe przyjmujesz jakieś leki, musisz skonsultować zastosowanie aromaterapii ze swoim lekarzem. Konkretny składnik danego olejku eterycznego może mieć na przykład niekorzystny wpływ na działanie twojego leku. Jeśli jednak nie przyjmujesz na stałe żadnych leków, nie musisz ograniczać się w stosowaniu aromaterapii.

Olejki eteryczne

Do wyboru jest wiele różnych olejków, a każdy z nich posiada inne właściwości.

Jednym z najczęściej stosowanych olejków eterycznych jest olejek lawendowy, który działa uspokajająco i odprężająco. Warto go stosować w przypadku problemów ze snem, nastrojem, czy depresji. Olejek lawendowy skutecznie rozwiązuje także problem zaparć.

Olejek pomarańczowy działa uspokajająco i kojąco, pomaga na bezsenność. Podobnie jak olejek waniliowy, który dodatkowo łagodzi dolegliwości miesiączkowe. Podobne działanie ma olejek różany.

Jeśli często łapiesz przeziębienie lub grypę, koniecznie sięgnij po olejek z eukaliptusa, który wykazuje działanie bakteriobójcze lub olejek z drzewa herbacianego. Osoby, które często mają problemy z górnymi drogami oddechowymi powinny zainteresować się także olejkiem z mięty pieprzowej.

Jak wypełnić dom zapachem olejków?

Najprostszym sposobem na czerpanie korzyści z dobroczynnych właściwości olejków eterycznych jest wypełnienie domu zapachem olejków na przykład poprzez wspomniane wcześniej świece sojowe. Możemy także zdecydować się na wykorzystanie mieszanki czystego olejku i wody w odpowiednich proporcjach: 4 krople na 150 ml wody.

Aby przystąpić do takiego domowego zabiegu aromaterapii potrzebny ci będzie kominek do aromaterapii. Kominki znajdziesz w naszej ofercie. Kominki do aromaterapii działają na takiej samej zasadzie, jak kominki do wosków zapachowych. W górnej części naczynia umieszczamy rozcieńczony olejek, a pod nim rozpaloną świeczkę. Podgrzany olejek paruje i uwalnia swoje właściwości.

Przyjmuje się, że pojedyncza sesja olejkami eterycznymi powinna trwać około jednej godziny, ale wszystko tak naprawdę zależy od Ciebie.