Łapacze snów – to nie tylko dekoracja
Co to są łapacze snów? Obręcz w kształcie regularnego okręgu lub kropli łzy, wewnątrz której rozpostarta jest siatka przypominająca pajęczą sieć. W ostatnich latach ta dekoracja stała się ozdobą naszych wnętrz, a modę na nią zawdzięczamy w dużej mierze stylowi boho. O czym mowa? O łapaczach snów.
Bez wątpienia łapacze snów odznaczają się dużymi walorami dekoracyjnymi. Możliwości przystrajania nimi wnętrz są wręcz nieskończone i nie brakuje ich zwolenników. Dostępne w sprzedaży wzory potrafią wręcz przyprawić o zawrót głowy. Chciałoby się kupić je wszystkie.
Jednak mimo dużej popularności łapaczy snów można odnieść wrażenie, że niewiele osób tak naprawdę wie, czym w istocie są i jaka wiąże się z nimi legenda i tradycja.
Łapacze snów, zwane też siecią snów wywodzą się od kanadyjskich i północnoamerykańskich plemionom. Siuksówie i Odżibwejowie wieszali je nad miejscami przeznaczonymi do snu. Służyły do tego, by wychwytywać złe sny i myśli, po to by nie dręczyły śpiącej osoby. W ten sposób złapane złe sny, były niszczone o poranku przez świetło dnia. Natomiast dobre sny przechodziły przez oczka w sieci trafiały do śpiącej osoby. Według indian łapacze pomagają też zapamiętywać sny. Co jest dla nich niezwykle ważne, bo w ich kulturze sny postrzegane są, jako źródło wielu cennych informacji, które są wskazówkami w ich życiu. Wierzą w to, że dzięki snom kontaktują się z przodkami i światem niedostrzegalnym przez ludzkie zmysły.
Jak narodziła się tradycja sporządzania i wieszania łapaczy snów?
Jedna z indiańskich legend opowiada o kobiecie z plemienia Siuksów, której dziecko miało problem z sennymi koszmarami. Kobieta udała się po pomoc do starej przędzarki, która poradziła jej wykonać sieć z gałązek wierzby wiecznego kręgu i włókien bawełny.Tak narodziła się tradycja sporządzania i wieszania łapaczy snów, którym z czasem zaczęto przypisywać jeszcze większe znaczenie. Wierząc w to, że łapacze chronią domowników i dom przed wszystkimi złymi mocami. Stały się symbolem więzi rodzinnych i wspólnoty.
Źródła podają też inną legendę według, której tradycja wieszania łapaczy snów pochodzi od młodego Indianina. W czasie obrzędu poszukiwania wizji, mężczyzna chciał się dowiedzieć, jaką kroczyć drogą w życiu. Wtedy to, pająk przekazał mu tajemnicę dotyczącą sieci. Zgodnie tą legendą krąg symbolizuje życie. Sieć łączy sny i modlitwy, które trafiają do niebios i stwórcy.
Jak wykonany był tradycyjny łapacz?
Tradycyjny łapacz snów wykonywany był z naturalnych surowców, z miękkiego drewna np. wierzbowego. Sieć robiono ze zwierzęcych ścięgien, włosia, czy włókien roślinnych. Rodzajowi stosowanych ozdób przypisywano też szczególne znaczenie:
- Koraliki – pomagały w spełnianiu się snów.
- Pazury – zapewniały ochronę.
- Pióra orła – dodawały odwagi.
- Pióra sowy – dodawały mądrości.
- Fragment futra – zapewniał wygodę i ciepło.
- Róg jelenia – zwiększał powodzenie w trakcie polowań
- Drewno modrzewia – dawało zdrowie.
Obecnie łapacze wykonuje się głównie z przędzy, włóczki i żyłek wędkarskich. Dekoruje się koralikami, muszelkami, piórkami i kawałkami tasiemek. Stają się też motywem wykorzystywanym przy tworzeniu biżuterii. Kolczyki, zawieszki w kształcie łapaczy snów to dziś norma. Goszczą na nadrukach koszulek i kompletach pościeli. Wzór łapacza snów jest komercyjnie wykorzystywany.
Choć dla większości osób łapacze snów mają znaczenie wyłącznie dekoracyjne, to należy pamiętać, że to tylko jedna z ich funkcji. W przypadku osób wierzących w ich sprawczą moc, mają wymiar duchowy i magiczny.